urodziny dziecka
Urodziny

Urodziny muszą być oryginalne?

Kiedy obserwuje się to, co dzieje się w kwestii urodzin dla dzieci, można dojść do wniosku, że skończył się czas „domówek”, kiedy dziecko w wieku przedszkolnym lub chodzące do szkoły podstawowej zapraszało kilkoro naprawdę najlepszych koleżanek i kolegów, cała impreza odbywała się w domu i wszyscy byli zadowoleni.

Dzisiaj urodziny dla dziecka stają się powoli okazją do konkurowania w zawodach na oryginalność, bale, na które zaprasza się całą klasę lub zupełnie nietypowe imprezy, odbywające się np. w „fabryce” czekolady lub słodyczy czy parku rozrywki jak www. Kiedy młodzi goście mogą zrobić własne cukierki, czy ciasteczka albo zabawki. Zabawę podczas takich imprez organizują animatorzy i często nie ma tu miejsca na typową, dziecięcą spontaniczność.

Pierwsze pytanie

Chyba pierwszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest: czy w urodzinach dziecka musi brać udział cała klasa? Po drugie: czy jeśli nie zaprosi się osób, z którymi dziecko na co dzień właściwie mało co rozmawia, to będzie to towarzyskie faux pas i połowa klasy obrazi się na jubilata? I czy – wobec tego – jeśli kogoś nie stać na wynajęcie sali zabaw dla kilkunastu lub ponad dwudziestu dzieci, wraz z obsługą animatorów i cateringiem urodzinowym, to nie powinien w ogóle urządzać dziecku urodzin, na które córka lub syn może zaprosić wskazanych rówieśników?

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że dzień urodzin ma być przyjemny przede wszystkim dla dziecka. Jeśli rodziców, czy opiekunów nie stać, by spełnić wszystkie jego życzenia, warto z dzieckiem porozmawiać o tym odpowiednio wcześnie, zanim obieca ono sobie i wszystkim dookoła szaloną imprezę z wieloma kolorowymi atrakcjami. Dziecko znające wartość pieniądza i rozumiejące, że kameralne przyjęcie dla najbliższych koleżanek i kolegów to nie wstyd. Może przecież poczęstować całą klasę urodzinowymi cukierkami, a do domu, czy jakiegoś niewielkiego lokalu zaprosić tylko tych znajomych, z którymi czuje się na co dzień najlepiej. Czas można spędzić przyjemnie w domu, ogrodzie, pizzerii (bez konieczności rezerwacji całej sali), czy na lodach lub w kinie. Na dobrą atmosferę urodzinową składa się bowiem przede wszystkim sprawdzone towarzystwo i czas spędzony tak, jak lubi dana grupa przyjaciół.